Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu to dawna siedziba władców Polski. Aktualnie jeden z najważniejszych zabytków w kraju. Rezydencja o łącznej powierzchni ponad 7 tys. m² z 71 salami, znajduje się na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie. Wielokrotnie modernizowany i odnawiany po pożarach i zniszczeniach w wyniku kradzieży. Z tego względu wygląd Zamku Królewskiego na przestrzeni wieków zmieniał się i ulegały przekształceniom na inne style architektoniczne.

Pierwsze części dzisiejszej krakowskiej rezydencji powstały najprawdopodobniej w XI wieku. W kolejnym tysiącleciu zamek był rozbudowywany. Ówczesna budowla wykonana była w stylu romańskim. Jej powiększanie wiązało się z przeniesieniem do Krakowa stolicy Polski. Rozbudowę kontynuowali następni władcy Polski. Budowano kolejne wieże, unowocześniano komnaty. Jednak w wyniku pożaru w 1499 roku Zamek został bardzo zniszczony i wymagał dużego remontu. Dokonał tego kilka lat później król Aleksander Jagiellończyk. Prace modernizacyjne sprawiły, że budowla zyskała bardziej renesansowy oraz barakowy charakter.

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek ulegał kolejnym zniszczeniom w trakcie Potopu Szwedzkie, kiedy to został doszczętnie obrabowany. Natomiast w 1702 roku doszło do rozległego pożaru, który znacząco naruszył komnaty w skrzydle północnym i południowym. Wówczas naprawą zniszczeń zajął się biskup krakowski Felicjan Konstanty Szaniawski. Konserwację przeprowadził Dominik Merlini, który odnowił sale, ale już w stylu klasycznym.

Rezydencja Królów Polskich ponownie została ograbiona po utracie niepodległości. Austryjacy, po zrabowaniu najcenniejszych przedmiotów, stworzyli w Zamku Królewskim koszary swych wojsk. Mimo licznych ofert, jakie składano okupantowi o wykupienie krakowskiej rezydencji, ten nieustannie odmawiał. Zamek znowu należał do Polaków od 1911 roku. Po odrestaurowaniu budynku i najważniejszych pomieszczeniu, stworzono w nim miejsce dla prezydenta RP Ignacego Mościckiego.

Zamek Królewski na Wawelu

Okres okupacji hitlerowskiej nie wpłynął silnie na wygląd rezydencji, jedynie wewnątrz wprowadzono zmiany. Zamek stanowił wówczas istotny punkt spotkań głównych dowódców III Rzeszy. W rezydencji zorganizowano biura oraz mieszkania generalnego gubernatora Hansa Franka. W tym czasie dziedziniec wewnętrzny był całkowicie zamknięty. Po wyzwoleniu, w pomieszczeniach przywrócono pierwotny styl.

Zamek Królewski posiada dwie kondygnacje oraz trzy skrzydła. W głównej mierze zewnętrza elewacja wykonana jest w stylu renesansowy i barokowy. Na dziedzińcu znajdują się arkadowe krużganki, brama wjazdowa oraz pięć wież mieszkalnych. W zachodniej i północnej części znajduje się wieża Sobieskiego. Nawierzchnia została wykonana z kostki brukowej. Dekoracje, zarówno w oknach i drzwiach, tworzą kamienne zdobienia. Wieża Zygmunta III mieści się w północno-wschodnim narożniku. Obiekt otaczają ogrody królewskie, podzielone na ogród królowej i ogród króla.

Pomieszczenia w Zamku Królewskim w głównej mierze zostały wykonane w stylu renesansowym oraz barokowym, niektóre jednak mają typowy klasycystyczny oraz gotycki charakter. W sumie w Zamku jest 71 sal wystawowych oraz dwie specjalne klatki schodowe – Senatorska i Poselska. Na Zamku Królewskim znajduje się kilka stałych wystaw muzealnych. Większość prezentowana jest wewnętrz budynku. Jedynie ogrody królewskie, który zostały udostępnione dla zwiedzających w 2005 roku, znajdują się poza rezydencją. Wśród pomieszczeń, jakie eksponowane są dla turystów, wyróżnić można m.in. Królewskie i Prywatne Apartamenty Królewskie oraz Skarbiec Koronny i Zbrojownia.

Zamek Królewski na Wawelu

4 komentarze

 1. Emil Marzec 2013 at 08:50 #

  Jak zawsze – piękny Wawel. Jak dla mnie najpiękniejszy zamek w Europie…

  • Mati Luty 2014 at 20:35 #

   Masz rację, Wawel to najciekawszy zamek w Polsce.

   • Stefan Luty 2014 at 20:38 #

    Wawel jest beznadziejny, wszystko stare…

 2. magdalena Maj 2014 at 15:45 #

  Wawel to nasza historia piękna i straszna, ale nasza

Zostaw komentarz