Stare Miasto w Krakowie

Stare Miasto w Krakowie to prawdziwa wizytówka miasta. Wokół rynku skupiają się rzesze turystów, chętnych zobaczyć największe zabytki dawnej stolicy Polski. Obszar ten, wraz z Wawelem, znajduje się od 1978 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Najważniejszym zabytkami Starego Miasta w Krakowie są Kościół Mariacki, Sukiennice i wieża ratuszowa oraz ruiny murów obronnych, czyli Brama Floriańska i Barbakan.

Kraków powstał około IX wieku. Szybko stał się najważniejszym miastem w kraju Piastów. Dawna stolica Polski znajdowała się właśnie na obszarze współczesnego Starego Miasta. Dlatego też to miejsce jest ściśle powiązane z polską historią. Jako jedno z 13 zabytkowych punków Polski, trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jego wzgląd nie zmienił się od okresu średniowiecza. Krakowskie Stare Miasto nie dotknęły większe kataklizmy oraz zniszczenia wojenne.

Stare Miasto w Krakowie

Stare Miasto kojarzy się z wielkimi polskimi zabytkami, tłumem turystów oraz dorożkami. Na tym kwadratowym placu o wymiarach 200 na 200 metrów, co roku organizowane są różnorodne imprezy kulturalne i rozrywkowe. Nieodzownym elementem tego miejsce jest również słynny hejnał, grany o określonych porach z wieży Mariackiej. Kolejnym symbolem Starego Miasta w Krakowie są gołębie.

Krakowskie Stare Miasto nie mogłoby istnieć bez kawiarni, restauracji, pubów i klubów. Do najbardziej znanych należą: restauracja „Wierzynek”, klub „Pod Jaszczurami” oraz piwnice „Pałacu pod Baranami”. To właśnie w tych miejscach przez cały rok odbywają się różnorodne imprezy kulturalne, koncerty i wystawy. Ważnym miejscem dla mieszkańców Krakowa jest również Franciszkańska 3, gdzie dochodziło do spotkań z Janem Pawłem II oraz Benedyktem XVI oraz odbywały się czuwania i wydarzenia artystyczne.

Stare Miasto w Krakowie

Najważniejszy kościoły na Starym Mieście to Kościół Mariacki, Kościół św. św. Piotra i Pawła, Kościół św. Anny, Kościół św. Idziego, Kościół św. Marcina, Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty oraz Kościół i klasztor Franciszkanów. Ponadto na Starym Mieście w Krakowie funkcjonują dwa teatry – Teatr Słowackiego i Stary Teatr.

Odziały muzealne na Starym Mieście w Krakowie to m.in. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Dom Jana Matejki, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Wśród zabytków tego miejsce na szczególną uwagę zasługują również pomniki. Do najważniejszych rzeźb należą: Pomnik Adama Mickiewicza, Pomnik Józefa Dietla, Pomnik Aleksandra Fredry, Pomnik Mikołaja Kopernika, Pomnik kardynała Adama Stefana Sapiehy oraz Pomnik Tadeusza Kościuszki na Wawelu.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz