Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Kraków, jako dawna stolica Polski, obfituje w wiele miejsc kulturalnych. Jednym z nich z pewnością jest Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Budynek mieści się przy Collegium Maius, u zbieg ulic św. Anny i Jagiellońskiej. Dawnej w tym miejscu działa Gabinet Archeologiczny Uniwersytetu, powstały w 1867 roku.

Uniwersytet Jagielloński to najstarsza uczelnia wyższa w Polsce. Nic więc dziwnego, że posiada bogatą historię. Poza tym UJ to aktualnie jedna z najlepszych placówek uniwersyteckich w kraju. Wielokrotnie UJ zajmował prestiżowe pierwsze miejsce w rankingu.

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dlatego też w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego znawcy sztuki oraz również osoby, które mniej interesują się tą dziedziną, będą miały okazję zobaczyć ciekawe dzieła artystyczne. Muzealne eksponaty zostały przyporządkowane do siedmiu kategorii.

Jedną z kolekcji są zbiory instrumentów naukowych. W muzeum znajduje się około 2000 takich eksponatów. Następnie jest część poświęcono sztuce malarskie, w której można znaleźć dzieła nawet z XVI wieku (Wenus). Trzecia kolekcja to klisze i fotografie. Muzeum dysponuje aż 35 tys. starych negatywów i ponad 1000 zdjęć. Na fotografiach uwiecznione zostały ważne momenty z historii UJ (m.in. portrety profesorów krakowskich szkół).

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Cztery następne kolekcje rozpoczynają rzeźby z różnych okresów. Zarówno z czasów średniowiecznych, jak i nowoczesne, czyli z XIX i XX wieku (wykonane przez Franciszka Wyspiańskiego, Konstantego Laszczki i Igora Mitoraja). Kolejny zbiór to grafiki, których jest niemalże 5000 sztuk. Obrazy wykonane zarówno akwarelami, jak i ołówkiem. Wśród prac znajdują się rysunki Feliksa Topolskiego oraz Adama Hoffmana. Kolekcja rzemiosła artystycznego obejmuje aż 7000 eksponatów, stworzonych m.in. z materiału, ceramiki, drewna czy metalu. Ostatni zbiór obejmuje drzeworyty, który jest prawie 3 tys.

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy Collegium Maius, prezentuje swe zbiory w różnych salach. Jedną z nich jest dawny punkt biblioteczny – sala Libraria. Następnie wyróżnia się pomieszczenie zwane Stuba Communis oraz pokój Kopernika i Zieloną Salę.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz