Katedra na Wawelu

Katedra znajduje się na Wzgórzu Wawelskim. Niegdyś było to miejsce koronacji królów Polski. Aktualnie w podziemiach Katedry spoczywają szczątki średniowiecznych biskupów i władców. Wśród pochowanych w Katedrze jest św. Stanisław ze Szczepanowa oraz polscy królowie, począwszy od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego. W sumie w grobowcach bazyliki spoczywa 17 Polskich królów (również Jadwiga i Anna Jagiellonka). Ponadto w Katedrze pochowano także krewnych polskich władców, wybitnych artystów i zasłużonych żołnierzy. Ostatnimi osobistościami, które spoczęły w tym miejscu byli prezydent RP Lech Kaczyński oraz jego małżonka Maria.

Katedra na Wawelu

Budowę wawelskiej katedry rozpoczęto już w X wieku. Jednak realizacja planu trwała długo, z racji wznoszenia dwóch oddzielnych budowli. Całość ukończono w 1142 roku. Świątynia szybko została ważnym miejscem kultu religijnego. Po pożarze w 1305 roku, katedra ulegała dużemu zniszczeniu. Jej odbudową zajął się biskup krakowski Nanker, który stworzył świątynię w stylu gotyckim. Konsekracji nowego obiektu religijnego miała miejsce 28 marca 1364 roku. Z upływem lat Katedra Wawelska uległa licznym przemianom, pod wpływ zmieniającej się mody oraz władców.

Jednym z najistotniejszym punktów Katedry na Wawelu jest Krypta Wieszczów Narodowych. Mieści się ona w północnej części świątyni. W tym miejscu ustawiono dwa sarkofagi, w których znajdują się szczątki wybitnych polskich poetów – Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Ponadto w krypcie zobaczyć można dwie urny z prochami z grobów Cypriana Kamila Norwida oraz matki Słowackiego – Salomei Słowackiej. Rok temu dodatkowo w tym pomieszczeniu wmurowana została replika medalionu z grobu Fryderyka Chopina.

Katedra na Wawelu

Innym ważnym miejscem jest Krypta św. Leonarda. W tym pomieszczeniu spoczywają najwybitniejsi polscy wodzowie: Jan III Sobieski, Maria Kazimiera, Michał Korybut Wiśniowiecki, Tadeusz Kościuszko, książę Józef Poniatowski oraz generał Władysław Sikorski. Szczątki prezydenckiej pary złożono w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów Wszystkie, w której spoczywa również marszałek Józef Piłsudski. Groby Królewskie połączone są ze sobą siecią korytarzy. W Katedrze Wawelskiej zgromadzonych jest wiele przedmiotów liturgicznych (kielichy, monstrancje, krzyże, pierścienie biskupie) oraz historycznych eksponatów, np. włócznia św. Maurycego, relikwiarz na głowę św. Stanisława, płaszcz koronacyjny Stanisława Augusta.

Jeden komentarz

  1. Krakowianka Grudzień 2012 at 11:54 #

    Kraków ma wiele pięknych miejsc i zabytków. Powinien się nimi chwalić, aby nie był kojarzony tylko z Wawelem.

Zostaw komentarz