Rozbudowa uniwersytetu w Krakowie

Kraków to słynne miasto turystyczne, ale i bardzo ważny ośrodek edukacyjny. Wpływ na to ma nieustanny rozwój krakowskiego uniwersytetu, który powiększa także swoją infrastrukturę. Wydział Filologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w końcu doczeka się nowych budynków dydaktycznych. Imponujący kompleks Paderevianum II jest niemal gotowy. Ostateczni termin oddanie obiektów to wiosna 2015 roku. Studentom zostanie on udostępniony w kolejnym roku akademickim. Budowa dwóch hal uniwersyteckich nie obyła się bez problemów. Pierwszy wykonawca miał kłopoty finansowe i uczelnia musiał szukać nowej firmy, która dokończy ten bardzo ważny projekt.

Paderevianum II to dwa nowoczesne budynki o powierzchni ponad 9 tys. metrów kwadratowych. Znajdują się one przy Auditorium Maximum i będą przedzielone do Instytutu Filologii Germańskiej, Filologii Angielskiej oraz Katedry Językoznawstwa Ogólnego. Całość jest w pełni przystosowana dla osób niepełnosprawnych, część powierzchni zostanie wykorzystana jego biura. Budynek A mierzy aż 28 metrów. Na siedmiu piętrach, w tym jednym podziemnym mieścić się będzie nowoczesna biblioteka wydziałowa wraz z magazynem na książki. Natomiast w mniejszym, bo osiemnastometrowym budynku B, odbywać się będą zajęcia dydaktyczne.

uniwerek kraków

Koszt inwestycji wyniósł niemal 80 mln zł. Większość środków pochodzi z funduszy unijnych. Natomiast Uniwersytet Jagielloński zapełnił działki pod budowę kompleksu. Oba budynki są odpowiedzią na zapotrzebowanie zarówno studentów, jak i pracowników uczelni. Paderevianum II umożliwi prowadzenie wykładów i ćwiczeń z języków obcych w nowoczesnych salach z ogrzewaniem centralnym, zapewniając wszystkim komfort i optymalne warunki do nauki. Wydział Filologiczny UJ zapewnia naukę aż 47 języków dla prawie 4 tys. studentów. Wcześniej zajęcia odbywały się w bardzo zniszczonym budynku Collegium Paderevianum, które jednak trzeba było zamknąć z powodu złego stanu technicznego. Obiekt jest obecnie modernizowany i niewykluczone, że również w przyszłym roku ponownie będzie gościł studentów w swoich murach.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz