Program Mieszkanie dla Młodych rozczarowuje

Na wejście programu Mieszkanie dla Młodych czekało wiele rodzin, bo dzięki niemu miały ziścić się plany zakupu pierwszego mieszkania. Jednak dane statystyczne wskazują, że program wcale nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Zamiast 25 tys. lokali mieszkalnych, jakie miałyby być kupione w ramach dotacji, sprzedało się niecałych 10 tysięcy nowych mieszkań. Paradoksem jest też to, że rodziny rzadziej korzystały z programu niż osoby samotne. Było tak m.in. w Krakowie, gdzie połowa wniosków została złożona przez singli, a w dalszej kolejności przez małżeństwa bezdzietne, które nie poszukiwały apartamentu w Krakowie, a jedynie niewielkiego mieszkanka.

Okazuje się zatem, że założenia programu nie do końca odpowiadają polskiej rzeczywistości, bo małżeństwa z dwójką lub trójką dzieci nie mogą czekać na dofinansowanie i już wcześniej zdecydowały się na dwupokojowe mieszkanie w Krakowie. A warunkiem skorzystania z kredytu MDM jest nieposiadanie żadnego aktu własności nieruchomości. Niskie zainteresowanie programem sprawiło, że zwiększono dopłaty do 20 procent w przypadku dwójki dzieci, a 30 – dla trójki. Jednak czy to przyniesie odpowiednie skutki okazuje się być wątpliwe, gdyż w całej Polsce tylko 36 małżeństw z trójką dzieci było zainteresowanych skorzystanie z programu MDM. Utrudnieniem jest też próg wiekowy, który cały czas wynosi 35 lat, co często przy wielodzietnych rodzinach okazuje się zbyt niski.

Kraków mieszkania

W Krakowie obowiązuje wysoki w porównaniu z innymi miastami, limit cenowy, wynoszący niecałe 5100 zł. Jednak w stolicy Małopolski trudno o tak tanie mieszkanie z rynku pierwotnego. Oferty w tej cenie dotyczą obrzeży miasta oraz Nowej Huty, a w tych lokalizacjach młode małżeństwa nie chcą mieszkać. Zdaniem eksportów z branży nieruchomości rozwiązaniem w tym wypadku będzie po prostu podniesienie progów cenowych. Sprawdziło się to przy poprzednim programie, Rodzina na Swoim, zwiększając niemal dwukrotnie zainteresowanie kredytem z dofinansowaniem. Aktualnie wiele osób kupuje niedrogą kawalerkę w Krakowie i nie zwracają uwagi na mało atrakcyjną ofertę MDM. Kupując na własną ręką można wybrać zarówno dzielnicę miasta, jak i standard budynku.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz